Vinařské oblasti

Rakousko - Domäne Wachau

Rakousko - Domäne Wachau

DOMÄNE WACHAU

Vinařství Domäne Wachau je pevně spojeno s regionem Wachau. Představuje zhruba 420 hektarů vinic světově proslulého vinařského regionu s jeho typickými kamennými zídkami a příkrými terasami obhospodařovanými 600-ti sty členy vinařského společenství. Celkem představuje asi 30 % celkového objemu vinic v oblasti Wachau. Zvučná jména jako Achleiten, Kollmitz, Loibenberg nebo 1000-Eimer-Berg se nachází na jednotlivých hřebenech a představují proslulé jednotlivé vinice.
Vinařství Domäne Wachau usiluje jako člen spolku Vinea Wachau Nobilis Districtus pouze o nejvyšší kvalitu a nabízí v rámci své produkce vína kategorie Steinfelder, Federspiel a Smaragd. Zpracovává výhradně vlastní hrozny, nákup hroznů, moštu ani vína není dovolen.

Vinařství Domäne Wachau patří se svou roční produkcí okolo 2,5 milionu lahví vína (0,75 l) k největším vinařským podnikům Rakouska. Je rovněž činné jako samostatný producent vína ve specializovaném obchodu a gastronomii a se svými prémiovými víny dosahuje značných úspěchů.

Vinařství Domäne Wachau realizuje zhruba 35 % prodeje svých vín na rakouském potravinovém trhu, 25% produkce se prodá v gastronomii a specializovaném obchodě, asi 30 % jde na export a zbývající část se prodá přímo ve sklepě.

Kodex Wachau

Vinařství Wachau usiluje jako člen spolku Vinea Wachau Nobilis Districtus pouze o nejvyšší kvalitu a nabízí v rámci své produkce vína v jakostních kategoriích Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Zpracovává výhradně vlastní hrozny, nákup hroznů, moštu ani vína není dovolen.

Kodex Wachau
Okolo 200 jednotlivých producentů vína v oblasti Vinea Wachau produkujících vína v kategoriích "Steinfeder" nebo "Smaragd" přijalo od května 2006 tzv. "Codex Wachau". Šest nejpodstatnějších pilířů "Codex Wachau" jsou:

Nejpřísnější princip původu
Veškeré víno pochází z regionu Wachau, produkuje se výhradně v kategoriích Steinfeder, Federspiel a Smaragd a musí se plnit do lahví v oblasti Wachau.

Žádné úpravy vína
Vinaři z oblasti Wachau odmítají jakékoliv upravování vína. To znamená, že potenciál sklizně hroznů a z něho odvozený obsah cukru v hroznech je v daném roce jediným určujícím momentem pro kvalitu vína. Z toho také vyplývá kategorizace vín z Wachau.

Žádná koncentrace
Vinaři z oblasti Wachau odmítají jakékoliv změny přirozené struktury a složení hroznů, moštu či vína a tyto nesmí být měněny technickými prostředky (vakuová destilace, kryoextrakce apod.).

Žádné dochucování
Vinaři z oblasti Wachau nepoužívají jakéhokoliv dochucování vín. To znamená, že odmítají veškeré změny přirozené struktury aroma vín.

Žádná frakcionace - ozařování
Vinaři z oblasti Wachau vylučují rozkládání vína na jednotlivé části a jeho svévolné spojování (Spining Cone Column/odstřeďovací sudy). Tyto metody byly EU povoleny pro vína pocházející z Jižní Ameriky umístěná na trhu v EU. Vinaři z Wachau považují tuto techniku za nepřirozenou, zrazující přírodu a samozřejmě ji odmítají.

Výlučně příroda
Vinaři z oblasti Wachau odmítají při produkci vín v jakostních kategoriích Steinfeder, Federspiel a Smaragd jakékoli manipulace s vínem, které umožňuje moderní vinařství a preferují výhradně přírodní postupy.

 

Rakousko - Temer

Rakousko - Temer

BURGENLAND - jihovýchodní část Rakouska proslavena produkcí červeného vína. Vinné trasy kolem Neziderského jezera mapují kolem 15.000 hektarů ploch. Tamní vynikající půdy, teplé podnebí a samotné jezero jako zásobárna tepla a regulátor vzdušné vlhkosti představují téměř ideální podmínky pro pěstování vinné révy.

Vinohrady rodiny Temer leží na slunečné straně okraje Neziderského jezera v oblasti Burgunland v jihovýchodní části Rakouska, která je proslavena produkcí červeného vína. Tam, kde je klima i na podzim velmi teplé a kde stepní jezero příjemně zvlhčuje vzduch, roste nejlepší víno v kraji. Na okraji národního parku, který spadá pod ochranu UNESCO, sbírá rodina Temer rok co rok několik tun vynikajících hroznů. Ve starých klenbových sklepech leží tento tekutý poklad v ušlechtilých barikových sudech a čeká na plnění do láhví.

Samotné jméno se vyskytuje v Golsu jen jednou a i kvalita vína se silně odlišuje od místní konkurence. Rodinný vinařský podnik sbírá pravidelně ocenění a ve věcích prodeje se tento mladý podnik též výborně prosazuje. Na mezinárodních výstavách se představují prémiová vína, uzavírají se smlouvy po celém světě a v mezičase víno putuje do všemožných koutu planety. „Nejsme sice největší vinařský podnik, ale mezinárodně co se týká kvality, se nám daří držet krok", říká Ing. Christian Temer.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení